Sports Weekly Highlights on TrueVisions

0
756

Sports Weekly Highlights on TrueVisions
30 Nov- 7 Dec. 2020

Premier League 2020/21
Sat 5 Aston Villa vs. Newcastle (L) 03.00-05.00 TPF HD1 & HD2
Sat 5 Burnley vs. Everton (L) 19.30-21.30 TPF HD1 & HD2
Sat 5 Manchester City vs. Fulham(L) 22.00-00.00 TPF HD1 & HD2/TS HD2
Sun 6 West Ham vs. Manchester Utd(L) 00.30-02.30 TPF HD1 & HD2
Sun 6 Chelsea vs. Leeds (L) 03.00-05.00 TPF HD1 & HD2
Sun 6 West Bromwich vs. Crystal Palace(L) 19.00-21.00 TPF HD1 & HD2
Sun 6 Sheffield Utd vs. Leicester City(L) 21.15-23.15 TPF HD1 & HD2
Sun 6 Tottenham vs. Arsenal (L) 23.30-01.30 TPF HD1 & HD2
Mon 7 Liverpool vs. Wolverhampton (L) 02.15-04.15 TPF HD1 & HD2
Tue 8 Brighton vs. Southampton (L) 03.00-05.00 TPF HD1 & HD2

PGA Mayakoba Golf Classic
Fri 4 Day 1 (L) 02.00-05.00 Golf Channel
Sat 5 Day 2 (L) 02.00-05.00 Golf Channel
Sun 6 Day 3 (L) 02.00-05.00 Golf Channel
Mon 7 Final Day (L) 02.00-05.00 Golf Channel
Note
Venue:El Camaleon Golf Club, Praya del Carmen, Mexico
Prize money: $ 7,200,000 (winner share: $ 1,269,000
FexEx Cup Point: 500
2019 winner: Blendon Todd

LPGA Volunteer of America Classic
Fri 4 Day 1 (L) 06.00-09.00 Golf Channel
Sat 5 Day 2 (L) 06.00-09.00 Golf Channel
Sun 6 Day 3 (L) 06.00-09.00 Golf Channel
Mon 7 Final Day (L) 06.00-09.00 Golf Channel
Note
Venue: Old America Golf Club, The Colony, Texas
Prize money: $ 1,750,000
Race to the CME Globe : 500
2019 winner: Cheyenne Knight
2020 players: Jin Young Ko, Jeongeun Lee6, Sung Hyun Park, Minjee Lee, Ariya Jutanugarn (THA), Moriya Jutanugarn (THA), Jasemine Suwannapura (THA)

World Snooker 2020/21: UK Championship
Mon 30 Round 3 J. Trump vs. Liang W. (L) 20.00-23.00 TS HD3/TS7
Mon 30 Round 3 J. Higgins vs. J. Jones (L) 20.00-23.00 TS HD2
Tue 1 Round 3 N. Robertson vs. L. Hang (L) 02.00-05.00 TS HD3/TS7
Tue 1 Round 3 S. Bingham vs. G. Dott (L) 02.00-05.00 TS HD
Tue 1 Round 3 M .Selby vs. H. Vafaei (L) 20.00-23.00 TS HD3/TS7
Tue 1 Round 3 K. Maflin vs. K. Wilson (L) 20.00-23.00 TS HD2
Wed 2 Round 3 M. Williams vs. R. Walden (L) 02.00-05.00 TS HD3/TS7
Wed 2 Round 3 S. Maguire vs. J. Pang (L) 02.00-05.00 TS HD
Wed 2 Round 4 (L) 20.00-23.00 TS HD3/TS7
Wed 2 Round 4 (L) 20.00-23.00 TS HD2
Thu 3 Round 4 (L) 02.00-05.00 TS HD3/TS7
Thu 3 Round 4 (L) 02.00-05.00 TS HD2
Thu 3 Round 4 (L) 20.00-23.00 TS HD3/TS7
Thu 3 Round 4 (L) 20.00-23.00 TS HD2
Fri 4 Round 4 (L) 02.00-05.00 TS HD3/TS7
Fri 4 Round 4 (L) 02.00-05.00 TS HD2
Fri 4 Quarterfinals (L) 20.00-23.00 TS HD3/TS7
Fri 4 Quarterfinals (L) 20.00-23.00 TS HD2
Sat 5 Quarterfinals (L) 02.00-05.00 TS HD3/TS7
Sat 5 Quarterfinals (L) 02.00-05.00 TS HD2
Sat 5 Semifinals (L) 20.00-23.00 TS HD3/TS7
Sun 6 Semifinals (L) 02.00-05.00 TS HD3/TS7
Sun 6 Final # 1 (L) 20.00-23.00 TS HD3/TS7
Mon 7 Final # 2 (L) 02.00-+05.00 TS Hd3/TS7
Note
Level: Ranking Event
Venue: Marshall Arena, Milton Keynes, GB
Prize money: 1,009,000 pound (Winner share: 200,000)
2019 winner: Ding Junhui (CHN)
Format: all matches to semifinals best of 11 frames, Final best of 19 (8/11) frames

NFL 2020/21 Week # 13
Wed 2 Baltimore @ Pittsburgh (L) 03.40-07.00 TS HD/TVS 672
Mon 7 Washington @ Pittsburgh (L) 01.00-04.25 TS HD
Mon 7 Cleveland @ Tennessee (L) 01.00-04.25 TVS 672
Mon 7 Philadelphia @ Green Bay (L) 04.25-08.00 TS HD
Mon 7 New England @ LA Chargers (L) 04.25-08.00 TVS 672
Mon 7 Denver @ Kansas City (L) 08.20-12.00 TS HD/TVS 672
Tue 8 Dallas @ Baltimore (L) 05.00-08.15 TS HD/TVS 672
Tue 8 Buffalo @ San Francisco (L) 0815.-11.30 TS HD/TVS 672

AFC Champions League 2020
Tue 1 Guangzhou E. vs. Suwon Samsung (L) 16.50-19.00 Fox Sports HD
Tue 1 Yokohama Marinos vs. Jeonbuk H. (L) 16.50-19.00 Fox Sports 2
Tue 1 Shanghai SIPG vs .Sydney FC (L) 19.50-22.00 Fox Sports HD
Thu 3 Shanghai Shenhua vs. Ulsan Hyundai (L) 16.50-19.00 Fox Sports HD
Thu 3 Perth Glory vs. FC Tokyo (L) 16.50-19.00 Fox Sports 2
Thu 3 Beijing FC vs. Chiangrai Utd (L) 19.50-22.00 Fox Sports HD
Thu 3 Melbnourne V. vs. FC Seoul (L) 19.50-22.00 Fox Sports 2
Fri 4 Shanghai SIPG vs. Jeonbuk H. (L) 16.50-19.00 Fox Sports HD
Fri 4 Sydney FC vs. Yokohama Marinos (L) 16.50-19.00 Fox Sports 2
Fri 4 Vissel Kobe vs .Sowon S. (L) 19.50-22.00 Fox Sports 2
Sun 6 TBC (L) 16.50-19.00 Fox Spots HD
Sun 6 TBC (L) 20.50-23.00 Fox Sports 3
Mon 7 TBC (L) 16.50-19.00 Fox Sports HD
Mon 7 TBC (L) 20.50-23.00 Fox Sports HD

Formula 1 Sakhir Grand Prix
Fri 4 Practice Session 1 (L) 20.25-22.05 Fox Sports HD
Sat 5 Practice Session 2 (L) 00.25-02.05 Fox Sports HD
Sat 5 Practice Session 3 (L) 20.55-22.05 Fox Sports HD
Sat 5 Qualifying (L) 23.30-01.15 Fox Sports HD
Sun 6 Main Race (L) 23.30-02.00 Fox Sports HD
Note
Venue: Bahrain International Circuit, Sakhir, Bahrain

Australian Superbikes Championship
Sat 5 Race 1 (L) 08.00-11.00 Fox Sports 2
Sun 6 Race 2 (L) 09.00-12.00 Fox Sports 2

UFC Fight Night: Hermansson vs. Vettori
Sun 6 Prelims (L) 07.00-10.00 Fox Sports HD
Sun 6 Main Event (L) 10.00-13.00 Fox Sports HD
Note
Venue: UFC Apex, Las Vegas, NV
Main Card
Middleweight Main Event
Jack Hermansson vs. (15-4-1) Marvin Vettori
Light Heavyweight: (25-14) Ovince Saint Preux vs. (8-0) Jamahal Hill
Bantamweight: (12-4) Marab Devalishvili vs. TBC
Women’s Flyweight: (11-6) Montana De La Rosa vs. (16-1) Talia Santos
Light Heavyweight: (7-0) Roman Dolidze vs. (13-5) John Allan
Featherweight: Nate Landwehr vs. (13-3) Movsar Evloev
Prelims Card
Heavyweight: (17-12) Gian Villante vs. (11-5) Jack Collier
Lightweight (16-9) Matt Wiman vs. (7-0) Jordan Leavitt
Flyweight: (15-5) Jimmy Flick vs. (11-2-1) Cody Durden
Fertherweight: (9-0) Iiia Topuria vs. (18-3-1) Damon Jackson
Lightweight: (21-9) Gabriel Benitez vs. (16-5( Justin Jaynes
Bantamweight: (16-7() Louis Smolka(9-4) Jose Qiunones

The Rugby Championship 2020 Round 6
Sat 5 Australia vs. Argentina (L) 15.35-18.15 TS HD4
Note
Venue: Bankwest Stadium, Sydney, Australia

Rugby Maori All Black vs. Moana Pasifika
Sat 5 Main Event (L) 12.30-15.35 TS HD4
Note
Venue: FMG Stadium Waikato, Hamilton, New Zealand

Autumn Nations Cup 2020
Sat 5 Georgia vs. Fiji (L) 18.50-19.05 TS HD5
Sat 5 Ireland vs. Scotland (L) 21.05-23.35 TS HD4
Sun 6 England vs. France (L) 20.50-23.00 TS HD4

Jupiler Pro League 2020/21
Sun 6 OH Louven vs. Circle Brugge (L) 00.30-02.30 TS HD2
Danish Superliga 2020/21
Sun 6 Lyngby Boldklub vs. Randers FC (L) 23.55-02.00 Fox Sports 3